Jak drahé je zdarma?

10.04.2011

Zajímavý titul knížky, po které jsem sáhl jenom proto, abych měl cestou z práce něco na čtení. Raději bych bral nějaké noviny, ale zrovna žádné nemám, a když už jsme tu knihu koupili… Snad to s ní hodinu vydržím.

Už ji čtu třetí den a doporučuji ji všem známým. Přemýšleli jste, proč lidé dělají často iracionální rozhodnutí? Její autor ano, a dokonce píše, jak lze tato rozhodnutí předvídat a dokonce ovlivňovat.

Co třebas tohle? Kupujete si chatu u splavné řeky. Neznáte ceny v okolí, ale moc byste tam něco svého chtěli mít. A nakonec najdete. Skoro u sebe. A hned tři nabídky. První je chata na „kuří nožce“, přece jenom se řeka občas zvedne a tohle je skvělý způsob, jak zvládnout menší povodeň. Druhý je hausbót. Sice už nemůže plout, na hladině se však udrží bez problémů a velikostí je s tou chatkou srovnatelný. Cenově se od sebe liší, ale nápad trávit víkendy a dovolené na hausbótu je zvláštní a možná má i něco do sebe. Nejste sice žádní námořníci, ale takové neobvyklé bydlení… Na druhou stranu, co když se v noci potopí, nebo se utrhne a uplave…

Těžké rozhodování, že. Ale jak se změní, když uvedu ještě třetí možnost. Hausbót, který lze obývat a případně může i plout. A s cenou skoro stejnou jako ten druhý. Jasně, naprostou většinu času strávíte na vašem pozemku, ale kdybyste chtěli… A našli místo, kam ho zakotvit. A vyřešili kanalizaci, vodu, elektřinu…

Pro naprostou většinu lidí se rozhodování smrskne na dvě varianty. Neumíme snadno porovnat dvě tak nesourodé nabídky, jako je chata na pilotech a hausbót. Ale porovnat hausbót trvale ukotvený a hausbót s možností plout. To je jednoduché. Takže který z nich? No samozřejmě ten, který může plout. Nevadí, že to nevyužiji, ale je to ZDARMA!

BTW Proč je dobré na „lov“ partnera vzít s sebou kamarádku, která se Vám podobá, ale je evidentně o trochu méně krásná? J

A co další iracionální rozhodnutí? Dá se vysvětlit, proč se diametrálně liší pohled na hodnotu věci člověka, který ji už vlastní, a toho, který si ji zatím jenom chce pořídit?

A jak je možné, že když vím, že mi buchta s rebarborou nebude chutnat, tak mi skutečně nechutná?

Pokud vás zajímají odpovědi, zanořte se taky na chvíli do BEHAVIORÁLNÍ EKONOMIE, věda spojující ekonomii a psychologii, kterou Dan Ariely tak skvěle propaguje.

komentáře (0)
Mgr. Ing. Marek Botek, Ph.D.

Další články autora: